Reglering av utlånade fordon

”Reglering vid utlånade fordon”

Inlägg

Ett brukarkort för fordon är ett tillstånd och avtal m.m. för utlånade fordon. Gäller för privatpersoner och företag. Beställ brukarkort här.

Bensinpriser, dieselpriser samt gaspriser i Europa

Ta del av dagens diesel- och bensinpriser i Europa.
I Europa varierar diesel- och bensinpriserna avsevärt mellan olika länder och regioner. Olika priser kan bero på lägre skatter och produktionskostnader. Priserna förändrats över tid på grund av olika faktorer, inklusive regleringar kring miljöpåverkan och efterfrågan på de olika bränsletyperna.

Se bensinpriser, dieselpriser och gaspriser (anges i euro)

LANDGasoline (Euro 95)DieselGAS
EUREUREUR
  Albania1.8871.9070.594
  Andorra1.4571.436
  Austria1.6021.736
  Belarus0.6710.6710.350
  Belgium1.7321.8600.719
  Bosnia and Herzegovina1.3211.4110.618
  Bulgaria1.4161.4340.597
  Croatia1.5211.7280.801
  Cyprus1.4521.620
  Czechia1.5791.6060.637
  Denmark1.9411.821
  Estonia1.7251.6250.676
  Finland1.9902.017
  France1.8411.8490.996
  Germany1.7951.8021.018
  Greece1.8901.7820.910
  Hungary1.6151.6910.840
  Iceland2.1152.135
  Ireland1.8391.843
  Italy1.8561.8510.722
  Latvia1.6431.6600.696
  Lithuania1.4901.5110.603
  Luxembourg1.5781.6160.732
  North Macedonia
  Malta1.3421.212
  Moldova1.2531.1990.730
  Netherlands2.0091.8650.797
  Norway1.9121.860
  Poland1.4421.4390.699
  Portugal1.7671.6930.854
  Romania1.3791.5220.676
  Russia0.5620.6510.312
  San Marino1.7211.7380.716
  Serbia1.5541.7930.802
  Slovakia1.6501.6710.709
  Slovenia1.5331.6070.856
  Spain1.6251.6130.947
  Sweden1.7012.0831.182
  Switzerland1.9282.1121.193
  Turkey1.1331.2480.609
  Ukraine1.4871.5020.829
  United Kingdom1.7631.8500.894

Ett brukarkort för fordon är ett tillstånd, avtal, fullmakt, intyg, medgivande m.m. och gäller för utlånade fordon.

Gäller för både privatpersoner och företag.

Ett brukarkort för fordon är ett tillstånd och avtal m.m. för utlånade fordon. Gäller för privatpersoner och företag. Beställ brukarkort här.